Pełne opracowanie i streszczenie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz w moim sklepie!
Wstęp (wprowadzenie):
Porozumienie między przedstawicielami różnych grup społecznych jest podstawą dobrze funkcjonującego państwa. W krajach, w których występuje solidarność oraz empatia, łatwiej jest współdziałać w imię rozwoju, a także zapobiegać problemom. Z kolei społeczeństwa podzielone mają trudniej: nie są w stanie zbudować wspólnego frontu przeciwko nawiedzającym je problemom. Widać to zresztą na przykładzie historii Polski – nie ulega wątpliwości, że jedną z przyczyn braku możliwości odzyskania niepodległości w czasie zaborów były napięcia między przedstawicielami różnych grup społecznych. Przyczyn nieporozumień było wiele – od historycznych zatargów, przez nieufność, aż po lekceważenie drugiej strony. To właśnie te czynniki utrudniają porozumienie i sprawiają, że społeczeństwo nie rozwija się, lecz trwa w marazmie.
Rozwinięcie („Wesele”):
Stanisław Wyspiański w „Weselu” podjął się scharakteryzowania przyczyn nieporozumień między chłopami a inteligencją. Tytułowa zabawa odbywająca się w bronowickiej chacie była kondensacją wszystkich napięć między tymi dwoma grupami społecznymi, a jej finał – chocholi taniec – ukazywał mroczne konsekwencje braku dialogu i współdziałania. Czynników utrudniających porozumienie chłopstwa i inteligencji było wiele. Na pierwszy plan z pewnością wysuwa się historia – a dokładniej: pamięć o doznanych krzywdach. Wielowiekowy wyzysk chłopstwa przez szlachtę (warstwę społeczną, z której wywodzi się późniejsza inteligencja) odcisnął swoje piętno na tej grupie i praktycznie uniemożliwił zaufanie drugiej stronie. Przez wieki chłopi nie byli traktowani jako część społeczeństwa, lecz niemalże jako własność panów feudalnych, ich status nie różnił się zbyt mocno od statusu niewolnika, mogli być bici i musieli odrabiać pańszczyznę często w wymiarze przekraczającym ludzkie możliwości. Kiedy warstwa ta zmobilizowała się, żeby zawalczyć o swoją godność (uwłaszczenie), doprowadziła do krwawego powstania – rabacji galicyjskiej w 1846 r. Historia ta – co niezwykle istotne, nierozliczona i nieprzepracowana – utrudniała porozumienie między chłopstwem a inteligencją. Ci pierwsi, przede wszystkim ukazani przez pryzmat Dziada, któremu ukazał się Upiór, bali się wspomnień z rzezi galicyjskiej, nie chcieli powrotu do tamtych czasów (choć wciąż tkwiła w nich zadra), natomiast drudzy udawali, że…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Wesela” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Co utrudnia porozumienie między przedstawicielami różnych grup społecznych?” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Pełne opracowanie i streszczenie czterech tomów „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta (czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz w moim sklepie jedynie za 5 zł! To aż 30 stron!
Pełne opracowanie i streszczenie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz w moim sklepie!