Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

5 motywów z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, które wykorzystasz podczas lekcji języka polskiego (no dobrze, jest ich znacznie więcej): 

  1. Dworek szlachecki

    Dworek szlachecki w literaturze Mickiewicza jest symbolem polskości, tradycji i patriotyzmu. W epopei „Pan Tadeusz” dom w Soplicowie jest idealizowany, by pokazać sielankowe życie polskiej szlachty.  W filmie dworek staje się miejscem przełomowych wydarzeń zarówno w życiu osobistym Mickiewicza, jak i w historii narodu polskiego. Ukazano w nim sielskość i przemianę kochanka w konspiratora. 

  2. Miłość romantyczna i natura

    Miłość romantyczna jest często przedstawiana jako uczucie idealne, ale jednocześnie pełne bólu i niespełnienia. Film skupia się na miłosnych rozterkach młodego poety, ukazując jego relacje z Marylą Wereszczakówną. Do tego wszystko dzieje się w otoczeniu przyrody – to natura jest tu bohaterką, która oddaje uczucia postaci, jest niczym lustro ich emocji. Zastosowano zatem zabieg psychizacji krajobrazu. 

  3. Patriotyzm i przemiana

    Dla Mickiewicza, jak i dla wielu romantyków, miłość do ojczyzny była równie ważna jak uczucie do drugiego człowieka, rosła też wraz z odbieraniem przez zaborcę wolności. W filmie widzimy, jak działalność konspiracyjna Mickiewicza oraz jego zaangażowanie w sprawy narodowowyzwoleńcze wpływa na jego życie osobiste i twórczość. Przestaje on być jedynie kochankiem, teraz działa na rzecz wyzwolenia kraju. Szczególną rolę odgrywa tu Towarzystwo Filomatów, które miało na celu nie tylko rozwój intelektualny, lecz  także działania na rzecz niepodległości Polski.

  4. Przyjaźń

    Braterstwo jest kluczowym motywem w twórczości Mickiewicza, często ukazywanymi jako fundamenty działań narodowowyzwoleńczych. W filmie przedstawiono głęboką przyjaźń Mickiewicza z innymi członkami Towarzystwa Filomatów, szczególnie z Tomaszem Zanem. Ich relacje są ukazywane jako wzór braterstwa, które wzmacniało ich w dążeniu do wspólnych celów – także niepodległościowych.

  5. Polityka

    W filmie ukazano kontekst historyczny początku XIX wieku, w tym powstania narodowowyzwoleńcze, które miały ogromny wpływ na Mickiewicza i jego twórczość.

A na koniec dorzucę jeszcze grozę i niesamowitość: 

każdy, kto widział na mapie jezioro Świteź, zrozumie, dlaczego stało się ono tak ważne dla tworzenia „Ballad i romansów”, które zgodnie z filmem pojawiały się w głowie poety już podczas tego sielskiego lata.

Okładka broszury dotyczącej filmu „NIEPEWNOŚĆ. ZAKOCHANY MICKIEWICZ”. u dołu jest napis "Scenariusze lekcji", fotografia przedtswia Nikodema Rozbickiego, który wciela się w filmowego Mickiewicza.
Kliknij obraz, aby przejść do całej broszury

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: