Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

5 motywów z filmu „Nierozłączni”, które wykorzystasz podczas lekcji języka polskiego (bajka dla dzieci, którą chętnie obejrzysz jako dorosły):

  1. Życie jako teatr

    wszyscy jesteśmy aktorami na scenie życia, a steruje nami nieznany demiurg. W „Nierozłącznych” jest jednak inaczej, bo to marionetki, dotąd sterowane przez lalkarza, same prowadzą teatr. Motyw theatrum mundi znajdziesz w „Makbecie” i „Hamlecie” Williama Szekspira oraz „Lalce” Bolesława Prusa. 

  2. Różne role życiowe

    Don oraz Di nie chcą wiecznie grać tych samych ról życiowych. On nieustannie musi być błaznem, a ona damą w opałach. Lalki buntują się wobec szufladkowania. To zagadnienie można odczytywać w dwóch kontekstach: postrzegania nas przez innych, nadawania etykiet, np. złego ucznia, oraz roli aktora, który jeśli raz zagrał w komedii, zawsze będzie dla ludzi błaznem. W obu przypadkach przychodzą do głowy jedynie gorzkie refleksje o tym, jak odbieramy innym możliwości rozwijania się. Podobny motyw znajdziesz w powieści „Lalka” Bolesława Prusa oraz „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy.

  3. Rola wyobraźni

    jeden z największych marzycieli, Don Kichot, powraca, by pokazać, że w tym szaleństwie jest metoda i udowodnić sobie i światu, że może być bohaterem, a nie tylko błaznem. Do tego ma niezwykły dar – dostrzegania w innych ich talentów, wzbudzania wiary w to, że potrafią i mogą spełniać swoje marzenia. Podobny motyw znajdziesz w „Opowieściach z Narnii” C.S. Lewisa.

  4. Poszukiwanie swojej drogi

    DJ Piesiu-Pies marzy o tym, by być raperem i mieć swoją rodzinę. Don chce przestać grać błazna i uratować komuś życie, by udowodnić swoją wartość. Di nie chce grać damy w opałach i ratuje resztę lalek przed utratą wolności w pudle kolekcjonera. Podobny motyw znajdziesz w „Chłopcach z Placu Broni” Ferenca Molnára.

  5. Potrzeba przynależności i przyjaźń


    DJ Piesiu-Pies marzy o tym, by przynależeć, by mieć rodzinę. Odnajduje ją dzięki przygodzie, odwadze na poznanie nowego, a przede wszystkim dzięki przyjaźni, która mogła zaistnieć dzięki wspólnocie doświadczeń. Podobny motyw znajdziesz w powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Chcesz zapisać się na korepetycje?