Pełne opracowanie i streszczenie „Madame” Antoniego Libery (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty) znajdziesz w moim sklepie.
Wstęp (wprowadzenie):
Sztuka jako narzędzie porozumienia między ludźmi to temat, który można interpretować na wiele sposobów. W skali makro tworzy ona porozumienie, ponieważ pozwala stworzyć pewne spójne założenia teoretyczne, które następnie definiują ideały całych pokoleń (jak np. pokolenia romantyków czy pozytywistów). W skali mikro natomiast sztuka może służyć wyrażeniu wspólnych celów mniejszej liczby ludzi – już nie całych generacji, lecz poszczególnych jednostek.
Rozwinięcie („Madame”):
Antoni Libera w „Madame” przedstawił sztukę jako symbol wyzwolenia, który wyraża pragnienie wolności poszczególnych jednostek. Ta sfera kultury łączy ludzi, którzy czują się uwięzieni i uciemiężeni tam, gdzie przyszło im żyć. Bohaterem jest uzdolniony naukowo i artystycznie maturzysta, który nawiąże intelektualną więź z nauczycielką języka francuskiego, tytułową Madame. Kobieta większość swojego życia spędziła za granicą, gdzie miała dostęp do dzieł kultury niedostępnych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W szkole też wyróżniała się sposobem prowadzenia lekcji, nie była jak pozostali nauczyciele, którzy nie pozwalali uczniom myśleć i sami bali się, że w ten sposób nie będą wykonywać poleceń służbowych, że pozwolą sobie na zbytnie odejście od jedynych…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Madame” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Sztuka jako narzędzie porozumienia między ludźmi” na podstawie „Madame” Antoniego Libery.
Pełne opracowanie i streszczenie „Madame” Antoniego Libery (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty) znajdziesz w moim sklepie.