Pełne opracowanie i streszczenie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz w moim sklepie!
Z tego opracowania dowiesz się:
- jak rozumieć zagadnienie „Artysta jako bohater literacki” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
- jakie trzy 3 modele artystów przedstawiono w „Weselu”
- czym różni się rola artysty w „Weselu” od roli artysty w „Panu Tadeuszu”
- jak udzielić prawidłowej i zwięzłej odpowiedzi na maturze ustnej z języka polskiego 2024
Wstęp (wprowadzenie):
W okresie romantyzmu artyści byli wieszczami prowadzącymi naród do celu, który tylko oni byli w stanie dostrzec. W kolejnej epoce, pozytywizmie, stali się rzemieślnikami, a ich zadaniem było działanie na rzecz społeczeństwa za sprawą pracy u podstaw. Z kolei w okresie Młodej Polski artyści całkowicie odcięli się od funkcjonalnego charakteru swojej działalności, gardzili filisterskimi wartościami, tworzyli w duchu „sztuki dla sztuki”. Obraz artysty pojawiał się oczywiście w tekstach literackich wszystkich epok, jednak najczęściej oni sami chcieli udzielić odpowiedzi na pytanie o ich rolę w świecie.
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (także te skreślone z listy!) oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Artysta jako bohater literacki” na podstawie „Wesela”.
Pełne opracowanie i streszczenie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz w moim sklepie!