Wstęp (wprowadzenie):
Komentowanie rzeczywistości jest jednym z najważniejszych zadań sztuki. Artyści próbują nierzadko spojrzeć z dystansu na aktualne wydarzenia, poruszają problemy narodu, a w szczególnie trudnych momentach historycznych prowadzą rozważania na temat polskości lub wręcz przywar narodowych. Ze względu na czas powstawania dzieł i odmienne poglądy autorów obraz ojczyzny i rodaków w tekstach kultury jest skrajnie różny – zazwyczaj jednak twórcy skupiają się na tym, aby sygnalizować zauważone problemy, co ma stanowić krytykę lojalną, bo dzięki ich ukazaniu można walczyć z tym, co złe.
Rozwinięcie (“Wesele”):
W „Weselu” Stanisław Wyspiański przedstawia społeczeństwo polskie jako podzielone i niezdolne do wzajemnego porozumienia. Chociaż tworzy ono jeden naród w niedoli zaborów, w jego obrębie nie występuje solidarność: przedstawiciele inteligencji postrzegają chłopów jako niższą klasę społeczną. Nie traktują ich jako równych sobie; chłopi nie są dla inteligentów partnerami, którzy mogliby pomóc w walce o zjednoczenie ojczyzny. Podczas gdy goście z miasta są ukazani jako zapatrzeni w siebie, a jednocześnie bierni i niezdolni do działania, chłopi cechują się siłą i werwą, lecz jednocześnie brakuje im wiary w słuszność działań oraz kogoś, kto ich poprowadzi. Wykazują się też nieodpowiedzialnością (z tego względu m.in. Gospodarz przekazuje Jaśkowi złoty róg, choć nie był on gotowy na takie wyzwanie). „Wesele” jest więc refleksją nad podziałami, które panowały w polskim społeczeństwie na początku XX w. – gdyby nie wzajemne niezrozumienie, Polska mogłaby dużo wcześniej odzyskać wymarzoną niepodległość.
Rozwinięcie (kontekst):
Refleksja nad narodem polskim pojawia się także w cz. III „Dziadów” Adama Mickiewicza...
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2023 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkich 15 zagadnień z “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu “Artysta jako bohater literacki” na podstawie “Wesela”.