Drodzy, wielokrotnie w trakcie sprawdzania wypracowań uderzałam głową w klawiaturę (no dobra, prawie!). Postaram się wypisać najczęstsze błędy (wpis w nieustannej edycji).
- Przed wysłaniem pracy, nie czytasz jej. Najlepiej to zrobić na głos, wtedy usłyszysz powtórzenia. Pamiętaj, że podpisujesz się własnym imieniem i nazwiskiem, zadbaj o to, by nikt nie rzucał wulgaryzmów przy czytaniu.
- Piszesz bez planu! Takie teksty to zakała świata; chaos myśli przekłada się na bałagan w języku. Zanim zaczniesz pisać, przestudiuj dokładnie schemat pisania rozprawki problemowej: http://babaodpolskiego.pl/2019/04/08/rozprawka-problemowa-wypracowanie-maturalne/
- Zwróć uwagę na cytaty przy pierwszym argumencie, który tworzysz na podstawie fragmentu, jaki jest w poleceniu. Schemat powinien być jak kanapka: najpierw wprowadzasz myśl, po dwukropku dajesz cytat, który ją potwierdza, po myślniku komentarz. Przykład masz w powyższym linku.
- Przy pierwszym argumencie nie pisz: „na podstawie fragmentu...” traktuj to, co ci dano, jako całość, chociaż piszesz o fragmencie, wtedy zbliżasz się do stylu naukowego, a nie wpisu w blogasku czy odpowiedzi na pytanie.
- Nie stosuj czasowników osobowych, zamiast nich użyj: warto, trzeba, należy, można. Np. Można zatem stwierdzić, że... – Brzmi lepiej niż podstawówkowe „moim zdaniem”, prawda?
- Pilnuj spójności czasu, jak piszesz w czasie przeszłym, to nie zmieniaj go nagle na teraźniejszy.
- Nie sympatyzuj z czytelnikiem, nie pisz: nam, nami. To ma być praca w stylu naukowym.
- By uzyskać więcej punktów w kategorii „Język” zastosuj minimum cztery konstrukcje składniowe np. zdanie pojedyncze, zdanie złożone, zdanie wielokrotnie złożone, cytaty, zdania wtrącone, zdania pytające. oraz bogatą leksykę np. synonimię, frazeologizmy, terminologię nauką — w naszym przypadku z teorii literatury (narrator, gatunek, nazwy środków stylistycznych).
- Piszesz na komputerze? Wpisz ctrl+F i wyszukaj słowa, które piszesz najczęściej, zamień je na synonimy. Jeśli to nie pomoże, to przeczytaj wypracowanie na głos i nagraj to na dyktafonie. Od razu usłyszysz, jakie koszmarki chciałeś podpisać własnym imieniem i nazwiskiem. Powtórzenia w obrębie akapitu są traktowane jako błąd stylu.
- Uważaj na błędy kardynalne, czyli nie możesz pomylić się przy pisaniu o: Bogurodzicy, Trenach, Dziadach, Panu Tadeuszu, Lalce, Weselu, Ferdydurke, Sklepach cynamonowych.
- Najczęstsze błędy: naprawdę, na pewno, tę/tą (tę — z Biernikiem, tą — z Narzędnikiem); imiesłowy oddziel przecinkami, chociaż lepiej ich nie stosować; okazuje się (bez „być”, wtedy jest to kalka z języka niemieckiego, błąd!); odgrywać rolę, pełnić funkcję;
- Akapity muszą mieć minimum cztery zdania złożone, ale to jest absolutne minimum.
- Nie lej wody, zapomnij o pustosłowiu: jakby, niby, poprzez (wystarczy przez).
- Pamiętaj o spójnikach skorelowanych, one chodzą w parze, jeżeli piszesz zarówno, po przecinku musisz napisać: jak i, np. zarówno, jak i; nie tylko, lecz także.
- Nie pisz: książka, utwór, dzieło — przynajmniej nie za pierwszym razem; zamiast tego zastosuj nazwę gatunku, tytuł.
- Sportowiec nie wymięka przed metą, pisz dobre zakończenia — muszą pełnić funkcję podsumowania, wspomnij w nich wszystkich bohaterów z argumentów, dodaj kontekst. Redaktor po przeczytaniu wstępu i zakończenia ma wiedzieć, o czym jest dany tekst.
- Powtarzalność, brak tekstów kultury? Odpowiedź jest jedna: za mało czytasz. I ten slogan powtarzany przez rodziców jest prawdą. Słuchaj muzyki, która wymaga pracy umysłowej. Buduj swój słownik. Na zaćmienie zrobiłam dla ciebie zestaw motywów (też możesz pomóc mi go rozbudowywać): http://babaodpolskiego.pl/tag/topos/
- Tak, teksty PRO8L3M to też teksty kultury.
Przypominam, że pisanie to ćwiczenie, nikt nie rodzi się z sześciopakiem na brzuchu. To trzeba wypracować, ja mam się wściekać, że nie dociera do ciebie, co mówię, a ty masz dalej pisać i starać się poprawiać błędy. Nie stawiam ocen za wypracowania, bo uważam, że to absurd. Jednak razem możemy przez to przejść i gwarantuje wam wyniki ok. 100%. Potwierdzone i przetestowane na moich absolwentach. Uwierz, da się!