Egzamin eksternistyczny z języka polskiego to egzamin państwowy organizowany przez CKE, który przeprowadza się, aby umożliwić ukończenie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego osobom dorosłym. Zarówno w przypadku egzaminu eksternistycznego po szkole podstawowej, jak i tego z zakresu liceum ogólnokształcącego, podstawa programowa i zakres materiału z języka polskiego jest identyczny, jak na egzaminie ósmoklasisty i maturze. A to oznacza, że archiwalne arkusze mogą się przydać również ósmoklasistom i maturzystom! Oczywiście są pewne różnice, ale zdecydowanie warto przerobić archiwalne zadania, aby lepiej przygotować się do egzaminu ósmoklasisty i matury!

Jak wygląda egzamin eksternistyczny z polskiego i czym różni się od egzaminu ósmoklasisty i matury?

Wiemy już, co to egzamin eksternistyczny – a teraz możemy zastanowić się, jak można go wykorzystać w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty i matury z języka polskiego. Różnic między tą wersją egzaminu a majowymi testami, do którego podchodzą uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich jest kilka.

Egzamin eksternistyczny – szkoła podstawowa

W przypadku egzaminu eksternistycznego po szkole podstawowej arkusze są bardzo zbliżone pod względem typów zadań do arkuszy egzaminu ósmoklasisty. Znajdziemy w nich dwa teksty (jeden literacki i jeden nieliteracki), zadania dotyczące czytania ze zrozumieniem, sprawdzające znajomość lektur i treści z podstawy programowej (gramatyka, funkcje językowe, terminy literackie, typ zdań). Mamy też tutaj zaproszenie lub ogłoszenie, zadania związane z elementami graficznymi itd. Jedyną większą różnicą jest jedynie sposób oceniania wypracowania (ale same tematy są skonstruowane podobnie jak na egzaminie ósmoklasisty).

Różnice:
  • krótsze streszczenie (trzy luki do uzupełnienia zamiast czterech)
  • w zadaniach typu: wybierz element graficzny – do wyboru 1 element zamiast 2
  • inne zasady oceniania wypracowania
Podobieństwa:
  • dwa teksty – jeden literacki (fragment lektury) i jeden nieliteracki
  • zadania sprawdzające znajomość treści lektur obowiązkowych
  • zadania na czytanie ze zrozumieniem
  • zadania sprawdzające znajomość gramatyki, typów zdań, funkcji językowych i terminów literackich
  • zadania typu: wybierz element graficzny, wskaż bohatera lektury obowiązkowej
  • zaproszenie lub ogłoszenie
  • tematy wypracowań skonstruowane w identyczny sposób jak na egzaminie ósmoklasisty

Można więc wyciągnąć wniosek, że ten nieco inny rodzaj arkusza egzaminacyjnego z polskiego to doskonałe źródło dodatkowych zadań dla wszystkich, którzy chcą się lepiej przygotować do egzaminu ósmoklasisty.

W przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty pomoże Ci również mój autorski kurs pisania wypracowań! Omawiam krok po kroku wszystkie elementy, o które musisz zadbać, pisząc opowiadanie, rozprawkę i przemówienie! W dodatku przy zakupie zestawu trzech kursów trzeci dostajesz za 1 zł!

Egzamin eksternistyczny po szkole podstawowej – arkusze z języka polskiego

W odróżnieniu od egzaminu ósmoklasisty, archiwalne arkusze egzaminu eksternistycznego z języka polskiego nie są dostępne na stronie CKE. Udało mi się uzyskać do nich dostęp. Poniżej publikuję wszystkie arkusze od 2021 r. Arkusze znajdują się w układzie: egzamin – zasady oceniania.

Egzamin eksternistyczny – liceum ogólnokształcące

Konstrukcja arkusza z zakresu liceum ogólnokształcącego znacząco różni się od konstrukcji arkusza egzaminu maturalnego, ale mimo to niektóre zadania mogą się przydać podczas przygotowań do majowego egzaminu. Poniżej najważniejsze różnice i podobieństwa.

Różnice:
  • brak podziału części testowej na dwa arkusze („Język polski w użyciu” i test historycznoliteracki)
  • inne typy zadań dotyczące tekstu nieliterackiego
  • dwa odrębne teksty do analizy zamiast dwóch dotyczących tego samego tematu
  • brak notatki syntetyzującej
  • więcej pytań dotyczących konkretnych zagadnień z podstawy programowej, mniej pytań otwartych
  • inne zasady oceniania wypracowania

Podobieństwa:
  • niektóre zadania dotyczące lektur są zbliżone do tych, które mogą pojawić się w teście historycznoliterackim

Inaczej mówiąc, warto zajrzeć do egzaminu eksternistycznego, aby przerobić dodatkowe zadania sprawdzające znajomość lektur obowiązkowych oraz pojęć z teorii języka.

Egzamin eksternistyczny po liceum ogólnokształcącym – arkusze z języka polskiego

W odróżnieniu od egzaminu maturalnego, archiwalne arkusze egzaminu eksternistycznego z języka polskiego nie są dostępne na stronie CKE. Udało mi się uzyskać do nich dostęp. Poniżej publikuję wszystkie arkusze od 2023 r. (czyli od momentu, gdy arkusze przyjęły formę zbliżoną do arkuszy maturalnych w nowej formule). Arkusze znajdują się w układzie: egzamin – zasady oceniania.

W przygotowaniu do matury pomoże Ci również kultowe opracowanie pytań jawnych! Omawiam krok po kroku wszystkie pytania z puli na maturę ustną, dzięki czemu wiesz, jak odpowiedzieć na pytania. Ta wiedza przyda się również w teście historycznoliterackim i przy pisaniu wypracowania!