Widziałam najnowszą ekranizację „Hrabiego Monte Christo„ i chcę wam pokazać, że z takich ekranizacji i powieści możecie korzystać w szkolne. Dlatego przedstawiam 5 motywów i kontekstów z filmu (i książki), które mogą być ciekawym punktem odniesienia w dyskusji na temat lektur szkolnych.
Przemiana
W „Hrabim Monte Christo” Edmund Dantès przechodzi ogromną przemianę – od niewinnie uwięzionego młodzieńca do mściwego, sprytnego bogacza. Z czasem odkrywa, że zemsta nie przynosi ukojenia. W „LALCE” BOLESŁAWA PRUSA Stanisław Wokulski też przechodzi podobną przemianę – z romantycznego marzyciela staje się przedsiębiorcą, by ostatecznie doświadczyć rozczarowania światem. Obie te przemiany wiążą się z kryzysem wewnętrznym i podjęciem walki o lepsze życie – albo dla miłości, albo dla zemsty.
Zemsta i morał
W „KONRADZIE WALLENRODZIE” MICKIEWICZA podobnie jak w „Hrabim Monte Christo”, zemsta jest głęboko przemyślana. Jednak bohaterowie obu utworów odkrywają, że nie przynosi im ona upragnionego spokoju ani satysfakcji.
Nauczyciel i uczeń
W „Hrabim Monte Christo” ksiądz Faria staje się mentorem Edmunda Dantèsa, przekazując mu wiedzę i filozofię życia, według której trzeba żyć szczęśliwie i zapomnieć o zemście. W „KONRADZIE WALLENRODZIE” ADAMA MICKIEWICZA Halban wpaja tytułowemu bohaterowi nienawiść do Zakonu Krzyżackiego, co prowadzi do zemsty na Zakonie i tragicznych konsekwencji.
Miłość
W „Hrabim Monte Christo” miłość do Mercedes zostaje zniszczona przez zdradę przyjaciela, co motywuje Dantèsa do zemsty. Ostatecznie miłość, choć w innej formie, przynosi mu jedynie chwilowy spokój. W „PANU TADEUSZU” ADAMA MICKIEWICZA miłość i nienawiść także są ważnymi motywami i Jacek Soplica, nie uzyska spełnienia w miłości, ale w eposie dojdzie do pojednania między zwaśnionymi rodami. Dantès i Soplica to bohaterowie bajroniczni.
Nierówności społeczne
W „Hrabim” ukazano nierówności społeczne we Francji – to wpływy i bogactwo decydują o losach ludzi. Dantès stara się wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy nadużywali władzy. W „Ludziach bezdomnych” STEFANA ŻEROMSKIEGO Tomasz Judym, podobnie jak Dantès, dostrzega niesprawiedliwość. Wybiera jednak drogę reformy i pomocy najbiedniejszym.
A tu macie moje streszczenie i opracowanie książki