Pełne opracowanie i streszczenie „Zemsty” Aleksandra Fredry (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole, streszczenie scena po scenie) ZNAJDZIESZ TEŻ W MOIM SKLEPIE!
Wstęp (wprowadzenie):
Zgodnie z definicją Encyklopedii PWN intryga to „umyślne i skryte działanie jednej postaci w celu pokrzyżowania zamiarów innych postaci, zaskoczenia ich lub wprowadzenia w błąd”. Fortel ma służyć osiągnięciu określonych korzyści przez bohaterów literackich i niekoniecznie jest działaniem etycznym (albowiem opiera się na kłamstwie), lecz niekiedy nie da się go uniknąć. Należy zatem uznać, że intryga może być sposobem na osiągnięcie celu, choć czasami o jej skuteczności decyduje przede wszystkim szczęście, dlatego jest to niezwykle ryzykowne działanie.
Rozwinięcie („Zemsta”):
O skuteczności intryg najlepiej świadczyć może miłosna historia Wacława i Klary będąca pobocznym wątkiem „Zemsty” Aleksandra Fredry. Młodzi kochankowie nie mieli większych szans na spełnienie swoich marzeń o małżeństwie ze względu na spór między ich rodzinami. Cześnik Raptusiewicz (stryj Klary) i Rejent Milczek (ojciec Wacława) byli współwłaścicielami zamku (każdy z nich miał prawo do połowy) i jednocześnie nieznośnymi sąsiadami. Mężczyźni nie przepadali za sobą, toczyli wojny nawet o najmniej istotne sprawy (takie jak mur, który Rejent chciał naprawić, natomiast Cześnik – na złość sąsiadowi – domagał się, by pozostał taki jak wcześniej). W takiej sytuacji dla młodych kochanków oczywistym wydawało się, że nie dostaną zgody na ślub. W scenie ogrodowej w pierwszym akcie Wacław nieśmiało zaproponował Klarze ucieczkę (rzekome porwanie), ta jednak odmówiła słowami: „Gdzie mnie zechcesz, znajdziesz wszędzie / Zawsze twoją – prócz w niesławie”. Nie chciała żyć z piętnem uciekinierki, liczyła się ze zdaniem stryja i…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Zemsty” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Intryga jako sposób na osiągnięcie celu” na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry.
Pełne opracowanie i streszczenie „Zemsty” Aleksandra Fredry (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole, streszczenie scena po scenie) ZNAJDZIESZ TEŻ W MOIM SKLEPIE!