Pełne opracowanie i streszczenie „Zemsty” Aleksandra Fredry (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole, streszczenie scena po scenie) ZNAJDZIESZ TEŻ W MOIM SKLEPIE!
Wstęp (wprowadzenie):
Często mówi się, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Przysłowie to trafnie oddaje, jaki wpływ na ludzi ma konflikt między nimi. Kiedy dwie osoby (lub środowiska) toczą spór, zazwyczaj sytuacje nie kończą się dobrze: pojawiają się napięte emocje, które eskalują, czego skutkiem może być podejmowanie złych decyzji. Należy zatem uznać, że konflikty źle wpływają nie tylko na ludzi toczących spór, lecz także na ich otoczenie.
Rozwinięcie („Zemsta”):
Aleksander Fredro w „Zemście” przedstawił historię obrazującą, do czego mogą prowadzić konflikty między ludźmi. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek, współwłaściciele zamku i sąsiedzi z przymusu, nie przepadali za sobą do tego stopnia, że nienawiść przysłaniała im miłość do swoich podopiecznych. Wacław (syn Rejenta) i Klara (bratanica Cześnika) kochali się, jednak wiedzieli, że ich miłość – ze względu na konflikt między rodzinami – jest zakazana. Pragnęli szczęścia, lecz stali się zakładnikami sporu (zarówno Raptusiewicz, jak i Milczek nie wyobrażali sobie pojednania), co pokazuje, że konflikty przede wszystkim uderzają w osoby postronne. Sytuacja zmusiła bowiem młodych kochanków do uknucia intrygi: Wacław przedstawił się jako komisarz Rejenta i poddał się Papkinowi, aby następnie nakłonić Raptusiewicza do zgody z Milczkiem. Cześnik nie zamierzał jednak nawet słuchać o możliwym pojednaniu, odpowiedział słowami: „Wprzódy słońce w miejscu stanie! / Wprzódy w morzu wyschnie woda, / Nim tu u nas będzie zgoda”. Młodzi kochankowie nie mieli sprawczości, byli całkowicie zależni od widzimisię Cześnika i Rejenta – świadczą o tym również dalsze losy Wacława i Klary, których małżeństwo było jedynie skutkiem zemsty. Ceremonia została bowiem zorganizowana pospiesznie…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Zemsty” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Jaki wpływ na ludzi ma konflikt między nimi?” na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry.
Pełne opracowanie i streszczenie „Zemsty” Aleksandra Fredry (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole, streszczenie scena po scenie) ZNAJDZIESZ TEŻ W MOIM SKLEPIE!