BALLADYNA

Korzystasz z przygotowanego przeze mnie streszczenia i opracowania lektury, po inne opracowania zapraszam na stronę sklepu:
HTTPS://BABAODPOLSKIEGO.PL/SKLEP/
Pełne opracowanie i streszczenie „Balladyny” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty – 21 stron) znajdziesz w moim sklepie.
Autor
Juliusz Słowacki
Tytuł
Balladyna
Tytuł „Balladyna” to przykład literackiej gry, w której Juliusz Słowacki stworzył imię bohaterki, nawiązujące do ballady jako gatunku literackiego. Ballada to forma synkretyczna, łącząca elementy epickie, liryczne i dramatyczne, która zdobyła szczególną popularność dzięki Adamowi Mickiewiczowi w zbiorze „Ballady i romanse”.
Dramat Słowackiego pełen jest odniesień do ludowych motywów i wierzeń, które Mickiewicz wprowadził do literatury romantycznej. Tytuł wskazuje więc na inspirację nie tylko tradycją ballady, lecz też jej specyficzną, romantyczną interpretacją.
Rodzaj literacki
dramat
Gatunek literacki
dramat romantyczny
Data wydania
1839 r. (napisana w 1834 r.)
Epoka literacka
Miejsce wydania
Paryż (napisana w Genewie)
Czas akcji
cztery dni czasu legendarnego, mitycznego (z czasów dynastii Popielidów i Lecha, założyciela państwa polskiego)
Miejsce akcji
Zamek nad jeziorem Gopło — główna siedziba Kirkora, władcy zamku, gdzie rozgrywają się kluczowe wydarzenia dramatu.
Chata Pustelnika — miejsce, gdzie Kirkor szuka porady w sprawie wyboru żony. Pustelnik, będący dawnym królem Popielem III, mieszka tu na wygnaniu.
Las — tutaj postaci fantastyczne jak Skierka i Chochlik służą Goplanie, to także miejsce, gdzie Balladyna i Alina zbierają maliny, co prowadzi do tragicznych wydarzeń.
Wiejska okolica — sceneria, w której rozgrywają się sceny dotyczące Balladyny, Aliny oraz ich matki przed pojawieniem się Kirkora.
Otoczenie jeziora Gopło — tutaj Goplana, wodna nimfa i władczyni jeziora wpływa na losy postaci, w tym Grabca.
Wieża zamkowa — miejsce, do którego Balladyna i Kostryn niezależnie od siebie udają się z zamiarem zabójstwa Grabca.
Pole bitwy/obóz wojenny — miejsce, gdzie Balladyna czeka na zabicie Kirkora i gdzie ujawnia się jako przyszła władczyni.
Geneza
Problematyka
Typ narracji
Język
Bohaterowie
Style/kierunki
Symbolika
Motywy literackie
Konteksty
Co jeszcze się omawia przy tej lekturze?
Streszczenie i opracowanie
Pełne opracowanie i streszczenie „Balladyny” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty – 21 stron) znajdziesz w moim sklepie.