Kopiowanie treści ogólnodostępnych wymaga zaznaczenia źródła i może być wykorzystywane tylko do własnych celów edukacyjnych. Czerpanie jakikolwiek korzyści z mojej pracy jest zabronione, a takie sprawy są śledzone przez prawniczkę od własności intelektualnej.
Możesz zostać moim patronem/moją patronką: https://patronite.pl/babaodpolskiego/
Znajdziesz mnie w sieci od 2016 r.
[instagram-feed]
ALE JAZZ! PODCAST (poniżej lista odcinków)
Pełne opracowanie i streszczenie „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz też w moim sklepie!
We fragmencie „Przegląd wojska” z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza narrator nawiązuje do konwencji eposu homeryckiego, ale w ironiczny sposób. Bohaterami są zwykli ludzie, a nie herosi o nadludzkich zdolnościach i wyjątkowych czynach, jak w eposach homeryckich.
W eposach homeryckich bohaterowie służyli szlachetnym celom, byli obrońcami ojczyzny. Natomiast w „Przeglądzie wojska” zwykli żołnierze stają się „bohaterami” tylko na chwilę, podczas przeglądu, kiedy pragną zaskarbić sobie łaskę cara. To tymczasowe „bohaterstwo” ma na celu zdobycie przychylności władcy, ale nie służy wyższym wartościom.
W eposach homeryckich wielkie czyny to heroiczne podboje, walki z potworami, obrona ojczyzny. W „Przeglądzie wojska” natomiast wielkie czyny to zbrodnie, które żołnierze popełniają, by zdobyć łaskę cara. Narrator ironicznym tonem podważa tradycyjne wartości i gloryfikację wojennych czynów, ukazując, że w rzeczywistości zwykli ludzie stają się „bohaterami” tylko w krótkim momencie przeglądu, a ich czyny nie są heroiczne, lecz często okrutne.
Pełne opracowanie i streszczenie „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz też w moim sklepie!
Kultowe opracowanie pytań jawnych na maturę ustną 2025 w cenie 90 złotych! Kliknij tutaj, aby przejść do sklepu!
Kontakt w sprawie korepetycji i sklepu: 530273684 (Robert Kowalski);
mail: babaodpolskiego@gmail.com
Odrzuć