Wstęp (wprowadzenie):
Inteligenci to przedstawiciele grupy społecznej charakteryzującej się posiadaniem wykształcenia i to od kilku pokoleń oraz pracą umysłową – tak istotną w XIX wieku, w którym scjentyzm był elementem ewolucji społecznej. Przedstawiciele tej grupy zajmowali się nauką, sztuką, polityką, różnili statusem majątkowym i społecznym. Bogaci przedstawiciele arystokracji mogli poświęcać się swoim zainteresowaniom, natomiast ubożsi inteligenci często pozostawali guwernerami lub byli zmuszeni do pracy na niższych stanowiskach. W literaturze – w zależności od epoki – inteligenci byli ukazywani na różne sposoby.
Rozwinięcie (“Wesele”):
W “Weselu” Stanisława Wyspiańskiego inteligenci to warstwa społeczna ogarnięta chłopomanią (jest to typowe dla literatury modernizmu ukazanie pozornego zainteresowania kulturą ludową). Widać to na przykładzie Pana Młodego, który nieudolnie stara się naśladować zachowania chłopskie, jak na przykład chodzenie boso. Przedstawiciele tej grupy nie mają pojęcia o życiu na wsi. Idealizują je, co potwierdza Dziennikarz w rozmowie z Czepcem, mówiąc: “Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna”. Inteligencji czują wyższość nad chłopami, można to zauważyć w rozmowie Dziennikarza z Czepcem, w której trakcie Starzewski wyraża pogardę wobec rozmówcy i nie chce z nim rozmawiać o polityce. Klasa ta czuła także niemoc oraz brak motywacji do działania. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie Poety, który jest typowym dekadentem, jego marazm podkreśla ukazanie zjawy Zawiszy Czarnego, słynnego rycerza, który symbolizuje wyrzuty sumienia poety, wynikające z braku umiejętności i woli działania.
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2023 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkich 15 zagadnień z “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu “Artysta jako bohater literacki” na podstawie “Wesela”.
1 Comment
1 Pingback