„Mitologia” Jana Parandowskiego to utwór, który warto znać. Wiedzę na temat greckich mitów wykorzystasz zarówno na teście historycznoliterackim, jak i w wypracowaniu oraz – przede wszystkim – na maturze ustnej. Jakie mity z opracowania Jana Parandowskiego trzeba sobie powtórzyć? Poniżej znajdziesz pełną listę pytań jawnych na 2025 i 2026-2028 oraz pytania archiwalne, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu ustnego!

pytania archiwalne

Matura 2023 – pytania dotyczące „Mitologii” Jana Parandowskiego:

  1. Jaki obraz ludzkiego losu kreuje literatura? Omów zagadnienie na podstawie mitu o Syzyfie z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  2. Motyw matczynej miłości. Omów zagadnienie na podstawie mitu o Demeter i Korze z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  3. Rola Fatum w świecie starożytnym. Omów zagadnienie na podstawie mitu o rodzie Labdakidów z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  4. Motyw labiryntu w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie mitu o Tezeuszu i Ariadnie z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  5. Jakie wizje zaświatów można odnaleźć w literaturze? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  6. Mity jako metafory ludzkiego losu i działania. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  7. Dramat człowieka zmagającego się z przeciwnościami losu. Omów zagadnienie na podstawie mitu o Heraklesie z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  8. Problematyka winy i kary. Omów zagadnienie na podstawie wybranego mitu z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  9. Jaki jest los dobroczyńców ludzkości? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Mitologia na maturze z języka polskiego – pytania i odpowiedzi

Tak, Mitologia (cz. I – Grecja) obowiązuje na maturze z języka polskiego w całości.
Lektura obowiązuje w całości, w związku z czym poważny błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości treści utworu może zostać uznany za błąd kardynalny.
Na maturę z języka polskiego przyda Ci się przede wszystkim znajomość mitów: o Syzyfie, o Demeter i Korze, o rodzie Labdakidów, o Tezeuszu i Ariadnie, o Heraklesie, o Dedalu i Ikarze. Należy jednak mieć na uwadze, że Mitologia obowiązuje w całości!
Na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 r. obowiązują 3 pytania jawne dotyczące Mitologii Jana Parandowskiego (cz. I – Grecja).
W teście historycznoliterackim na maturze z języka polskiego mogą pojawić się pytania sprawdzające znajomość Mitologii. Za zadania dotyczące następujących okresów: starożytność (antyk i Biblia), średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm można będzie dostać łącznie 7 punktów.
Na maturze z języka polskiego w teście historycznoliterackim dotychczas pojawiały się następujące zadania sprawdzające znajomość Mitologii:
1. Do każdego fragmentu dopisz imię mitologicznego bohatera, którego dany fragment dotyczy (test diagnostyczny, grudzień 2022).
2. Odwołując się do mitu o wojnie trojańskiej, uzasadnij trafność nazwy wirusa komputerowego, którego opis podano wyżej. (termin główny, maj 2023).
3. Podaj dwa podobieństwa postawy Konrada, bohatera Dziadów cz. III Adama Mickiewicza, do postawy mitologicznego Prometeusza. (termin poprawkowy, sierpień 2023).
4. Czy postawa podmiotu lirycznego w Trenie X Jana Kochanowskiego jest podobna do postawy Demeter? W uzasadnieniu odpowiedzi odwołaj się do Trenu X oraz do zacytowanego fragmentu Mitologii Jana Parandowskiego. (termin główny, maj 2024).
5. Wykaż, że sytuacja ukazana na obrazie “Słońce albo upadek Ikara” jest zgodna z mitem o Dedalu i Ikarze zawartym w Mitologii Jana Parandowskiego. (termin dodatkowy, czerwiec 2024).
6. Każdej z postaci mitologicznych (A–B) przyporządkuj po jednym określeniu wybranym spośród 1–4 (termin poprawkowy, sierpień 2024).