— Czy ten egzamin ostatecznie dobrze pójdzie? Pójdzie dobrze tym, którzy wcześniej pisali i ćwiczyli wypracowania, a także wiedzą, że trzeba odwołać się do dwóch elementów zawartych w poleceniu — ocenia w rozmowie z Onetem Aneta Korycińska, znana w sieci jako "Baba od polskiego".

W poniedziałek 4 maja rozpoczęły się matury 2026. W pierwszej kolejności maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. 

Do wyboru mieli dwa tematy wypracowań:
  1. Wpływ pracy na człowieka i otaczającą go rzeczywistość.
  2. Kiedy dla człowieka jest ważne, jak postrzegają go inni?

Na tegorocznej maturze potrzeba była znajomość następujących lektur:  „Lalka” Bolesława Prusa, „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Pojawiły się także pytania dotyczące „Antygony” oraz „Pieśni o Rolandzie”.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: